Na bijna vijf jaar ‘Lessen van Lieke’ draagt initiatiefnemer Lieke Merkens het stokje over aan haar collega Tamara van Drongelen. ‘Lessen van Lieke’ groeide in de afgelopen vijf jaar uit tot een aansprekende, succesvolle en innovatieve manier van lesgeven, zowel in de opleiding Verpleegkundige bij mboRijnland als online.
In 2019 ontwikkelde Lieke Merkens, als docent Verpleegkunde bij mboRijnland, het concept om aansprekend, online lesmateriaal te creëren. Dit sloot goed aan bij de behoefte van studenten van de opleiding Verpleegkundige. In 2020 ging ze live met ‘Lessen van Lieke’ en plaatste frequent posts op Instagram en maakte een YouTube-serie over het vak Verpleegkunde op diverse werkplekken, zoals onder meer een gevangenis, Defensie, een huis voor chronisch zieke kinderen. Later volgde TikTok, waar Lieke inmiddels meer dan 41.000 volgers heeft. Ze maakte video’s van verpleegkundige handelingen en besprak vraagstukken waar verpleegkundigen in de dagelijkse praktijk mee te maken krijgen. Nu is het moment aangebroken om het stokje over te dragen aan collega Tamara.
Volledig richten op projectleiderschap
Lieke Merkens: “De wens om me wat meer op het projectleiderschap te richten kwam geleidelijk. In 2019 begon ik met de uitwerking en vormgeving van het idee voor de Lessen van Lieke. Tijdens de coronaperiode in 2020 gingen we live, wat goed aansloot bij de behoefte van studenten om op een andere manier les te krijgen. Sindsdien is het project enorm gegroeid. Het concept is in 2021 uitgebreid naar de Lessen van Misha (kapper) en Lessen van Robert (Technicus Engineering). Voor alle drie projecten ben ik projectleider.“
Innovatieve manier van lesgeven
Na bijna vijf jaar het gezicht te zijn geweest van de Lessen van Lieke wil Lieke zich volledig richten op de rol van projectleider. Ze draagt daarom het stokje met plezier over aan haar collega Tamara, die verder gaat onder de naam ‘Lessen van Tamara’.

Kijkje in de keuken
De video’s worden gemaakt in samenwerking met regionale bedrijven uit de sector. Deze contacten legt en onderhoudt Lieke voornamelijk. “Het mes snijdt aan twee kanten: studenten krijgen een kijkje in de keuken van verschillende organisaties waar ze straks na hun opleiding aan de slag zouden kunnen. De bedrijven waarmee we samenwerken, hopen studenten enthousiast te maken voor een stage of baan. Er zijn enorme tekorten in de zorg, dus hopelijk dragen we met Lessen van Lieke en straks Tamara een steentje bij om het vak van verpleegkundige en maatschappelijk verzorgende in het zonnetje te zetten”, licht Lieke toe.
Over ‘Lessen van’
Met de ‘Lessen van’ projecten delen docenten van de opleiding Verpleegkundige, Haarverzorging en Technicus Engineering bijna dagelijks onderwijsmateriaal via hun eigen social mediakanalen. Een keer per jaar lanceren ze een YouTube-serie die bestaat uit drie afleveringen. Daarin gaan de docenten een dag bij bedrijven aan de slag en laten de beroepspraktijk zien.
Lessen van Lieke sociale media:
