Wat ga je leren?

Als technicus mechatronica systemen werk jij aan volledig geautomatiseerde machines. Je leert in de opleiding om metaal, elektrotechniek en besturingstechniek effectief met elkaar te combineren om bijvoorbeeld een melkmachine, kopieermachine of een lift te maken.

De opleiding Technicus Mechatronica Systemen bij mboRijnland leert jou de kennis en vaardigheden voor jouw toekomstige beroep. Zo leer je niet alleen tekeningen lezen maar ook zelf AutoCAD-tekenen, je leert bedrijfskunde, leidinggeven en natuurlijk het in elkaar zetten, testen en onderhouden van mechatronische systemen. Ook leer je hoe je goed kunt functioneren in de maatschappij en op je werk. Je leert bijvoorbeeld succesvol samenwerken met collega’s en leidinggevenden en omgaan met klachten van klanten.

Het eerste jaar
De opleiding werkt met vier onderwijsperioden van tien weken. Tijdens de opleiding word je gekoppeld aan een studieloopbaanbegeleider. Hij of zij begeleidt je tijdens de opleiding en je kunt daar terecht met al je vragen. Binnen het gebouw kom je voornamelijk in de vier practicum- en theorielokalen. Er is een open houding en sfeer en de (technische) docenten kom je geregeld in het gebouw tegen.

Omdat het vakgebied Mechatronica zo breed is, krijg je in het eerste leerjaar veel basiskennis van technische richtingen. Dat levert je later veel voordeel op. Ook werken we per tien weken met een project dat lijkt op een product uit het bedrijfsleven. Dit betekent veel uitdaging en wisselingen van lessen.

Vakken en keuzedelen
De opleiding is praktijkgericht: je leert vooral door te doen. Theorie wordt steeds gekoppeld aan praktijkopdrachten, zodat je sneller leert hoe alles werkt. Je werkt zowel zelfstandig als in projecten met andere studenten.

Je krijgt vakken als Pneumatiek, Hydrauliek, Elektrotechniek, Automatisering en Besturingstechniek. De theorie krijg je zoveel mogelijk tijdens de praktijk, want al deze technieken kom je tegen in machines en apparaten. Je leert de basiskennis van aansturen met lucht, olie en elektriciteit. Ook leer je welke onderdelen er zijn, hoe ze werken en wat je ermee kunt. Met die kennis kun je uiteindelijk machines bouwen, onderhouden en storingen oplossen. Daarnaast volg je de algemene vakken zoals Rekenen, Wiskunde, Nederlands en vaktechnisch Engels.

Je kiest ook uit verschillende keuzedelen. Iedereen volgt in elk geval Basisvaardigheden metaal en 3D-tekenen. Kun je 3D-tekenen, dan is de stap naar 3D-printen klein. Ook dat kun je bij ons leren, want de printers staan klaar. Andere keuzemogelijkheden zijn bijvoorbeeld Voorbereiding wiskunde voor het hbo en Industriële automatisering met smart technology.

Wat maakt deze opleiding méér dan mbo?
Je krijgt les van een jong en enthousiast team dat je helpt om het beste uit jezelf te halen. In de lokalen werk je met moderne apparatuur uit de industrie. Niet alleen met de basis, maar ook met de nieuwste (smart)technologieën. Alles wat je nodig hebt, zit in deze opleiding.

Toegestane vooropleidingen

  • Diploma vmbo kaderberoepsgerichte leerweg
  • Diploma vmbo gemengde leerweg
  • Diploma vmbo theoretische leerweg
  • Diploma mbo-opleiding niveau 2
  • Diploma mbo-opleiding niveau 3
  • Overgangsbewijs naar havo/vwo 4

In het kort

Leerweg
BOL
Niveau
Niveau 4
Duur
3 jaar
Startmoment
2026, januari 2026, na de zomervakantie
Locaties

Leiden Bètaplein / Lammenschans (BOL)

Over jou

  • Je wil werken in een werkplaats of productieruimte
  • Je wil werken met installaties
  • Je hebt technisch inzicht

Na je opleiding

Aan het werk

Na je opleiding kun je aan het werk bij zowel kleine als (zeer) grote elektrotechnische en metaalbedrijven in industrie en apparatenbouw. Het gaat hier zowel om toeleverende bedrijven die halffabricaten aanleveren als om bedrijven die het complete eindproduct, zoals mechatronische producten en/of machines vervaardigen.

Als technicus mechatronica systemen ben jij degene die de machines bouwt, bij de klant installeert én zorgt dat ze goed werken. Dat is dus technisch werk maar ook creatief. En je moet goed met klanten kunnen omgaan want regelmatig kom je ook bij de klant over de vloer.

Verder leren

Nog niet klaar met leren? Dan kun je met deze BOL-opleiding ook goed doorstromen naar een hbo-opleiding.

Als je klaar bent

Aanvullende informatie

  • BOL
  • Buitenland
  • Keuzedelen
  • Ondernemerschap
  • Vakken

BOL staat voor Beroepsopleidende Leerweg. Je gaat vijf dagen per week naar school. Je hebt veel contact met medestudenten en docenten. Tijdens je opleiding loop je een bepaalde periode stage. Je doet dan veel ervaring op in een bedrijf of instelling. Zo bereiden we je goed voor op je toekomstige beroep.
Lees hier meer over het verschil tussen een BOL-opleiding en een BBL-opleiding

Wil jij tijdens je mbo-opleiding stage lopen in het buitenland of vakken volgen aan een buitenlandse school?
Lees meer over internationalisering

Een deel van je opleiding kan je zelf invullen. Je kunt keuzedelen kiezen die aansluiten bij jouw vakspecialisme, interesses, hobby’s en toekomstdromen!
Lees meer over keuzedelen

Tijdens je studie al een eigen bedrijf starten? Of een winkel runnen? Bij mboRijnland krijg je de kans om jouw ondernemendheid te versterken.
Lees meer over ondernemerschap

Vaak kun je keuzeonderdelen kiezen om je verder te specialiseren. Je krijgt ook de vakken Nederlands, Engels, rekenen en loopbaan & burgerschap.