“Het mooiste aan mboRijnland is dat iedereen aan gaat op ontwikkelen, leren en studenten” 

Frans Möhring is sinds 1 oktober 2025 voorzitter van het College van Bestuur van mboRijnland. Hoe heeft hij zijn eerste maanden als voorzitter ervaren? Welke ambities heeft hij en waar kan mboRijnland nog in groeien? Een open gesprek met een betrokken voorzitter en levensgenieter.  

Je bent nu ruim honderd dagen voorzitter van het College van Bestuur van mboRijnland. Hoe heb je de eerste maanden ervaren? 

“Het voelt een beetje als thuiskomen. Ik kende mboRijnland natuurlijk al van mijn tijd als directeur HRM 6 jaar geleden. Ik ben warm onthaald en ken nog best veel mensen. Wat me meteen weer opvalt is hoe iedereen – niet alleen docenten, maar ook collega’s in ondersteunende functies – betrokken is bij de ontwikkeling van studenten. De vibe van het onderwijs is eigenlijk niet veranderd.” 

Ben je met een duidelijke ambitie begonnen? 

“Ja en nee. Ik heb aan het begin van mijn carrière geleerd: ‘probeer vooral te versterken wat er al is’. Dat principe van positieve waardering heeft mij gevormd. Mijn uitgangspunt is voortbouwen op wat er al is. mboRijnland heeft al sterke keuzes gemaakt: de keuze voor flexibilisering en studiesucces, het investeren in samenwerking in de regio’s, de Centra voor Innovatief Vakmanschap (CIV’s), ons strategisch huisvestingsplan. Het gaat erom die keuzes verder te ontwikkelen. Natuurlijk zullen we hier en daar nieuwe keuzes maken of bestaande keuzes heroverwegen.”  

Waar wil je op doorpakken? 

“Ik denk als eerste aan flexibel onderwijs. Samen met goede begeleiding van studenten en sterke docenten moet flexibel en modulair onderwijs uiteindelijk leiden tot meer studiesucces. Daar zetten we de komende jaren op in. Om ons heen gebeurt ook veel, waar we op in willen spelen. Neem leven lang ontwikkelen (LLO), daar liggen nog veel kansen voor ontwikkeling. Neem groeiende maatschappelijke thema’s als weerbaarheid en veiligheid, AI. Genoeg te doen.” 

Het CvB benadrukt het belang van studiesucces, wat betekent dat voor jou? 

“De kern is eigenlijk simpel: doen wij als instelling het maximale wat we kunnen om studenten te helpen hun vak te leren en een goede plek in de samenleving te vinden? Dat zit wat mij betreft in goed ontworpen onderwijs, goede docenten, medewerkers die in hun kracht staan en goede begeleiding van studenten. Dat is en blijft de kern van onze maatschappelijke opdracht.” 

Waar is mboRijnland volgens jou sterk in? 

“Andere onderwijsinstellingen zien ons als een organisatie die al ver is met modulair onderwijs en flexibilisering. Ook organisatorisch vind ik het knap wat hier is gedaan. We zijn van drie centra naar één grote ondersteunende organisatie gegaan: Service & Strategie. Dat laat zien dat mboRijnland keuzes durft te maken en die ook doortastend uitvoert. 

Een ander sterk punt is het lerend regionale netwerk waar de afgelopen jaren hard aan gewerkt is. Inmiddels worden we als een volwaardig kennispartner gezien in de regio. Het is nu zaak om de opbrengsten daarvan verder uit te bouwen.” 

Waar kan de organisatie nog groeien? 

“Ik zou het mooi vinden om samen met ‘de buren’ in gesprek te gaan welke opleidingen de ene of de andere mbo-instelling aanbiedt. Wat mij betreft gaan we veel meer als collega’s met elkaar om. Het gaat niet meer om de vraag ‘wie heeft de meeste studenten?’, maar om de vraag ‘hoe bedienen we met elkaar de regio op een goede en op termijn ook houdbare manier?’. Gelukkig zijn er steeds meer bestuurders die er zo in staan.” 

Tot slot: kun je nog iets over jezelf vertellen? 

“Ik kom oorspronkelijk uit Voorburg. Ik heb in Amsterdam rechten gestudeerd en daar gewoond. We wonen nu al zo’n 25 jaar in Leiden. Mijn vrouw werkt bij het LUMC, waar ze arts en onderzoeker is. We hebben twee volwassen kinderen van 27 en 25 die uit huis zijn.  

Buiten mijn werk vind ik het leuk om mensen te ontvangen en voor ze te koken. We houden van uit eten gaan. We gaan ook graag naar Italië, waar eten en het leven in kleine gemeenschappen een belangrijke rol spelen. Die verbondenheid spreekt me aan. Ik geloof sterk in communities: mensen die zich met elkaar verbonden voelen, voor elkaar zorgen en met elkaar samenleven. Dat geldt eigenlijk ook voor een organisatie als mboRijnland.”